Здрави рецепти

Домашен здрав еурокрем

alt text

2dl ореви(бадеми,кикирики, ореви...)
2dl сушено овошје( урми, сливи, грозје...) во 2dl врела вода
2 ГЛ рогач(кароб); 1 мл Биокафе; Малку ванилка.
Сушеното овошје по30-40 мин во врелата вода го ставаме во блендер и го промешуваме, потоа ги додаваме и другите состојки. (2 рецепт: 400г. Урми,100г. Бадеми, 1мл биокафе,малку ванилка, вода колку да се залијат урмите, а во блендерот најпрво колку да се залијат, а после додаток спрема потребата и желбата)

Растително млеко

alt text

2dl сварена соја или ореви, бадеми,кикирики, индиски ореви и други јатчести плодови или семиња;
2dl врела вода;
1ГЛ засладувач (стевиа, мусковадо, маџун, малтекс(глутен),мед...);
Малку ванилка, малку сол
На блендер миксираме долго, додека не се направи хомогена смеса, а потоа ќе додадеме 8dl вода и повторно ќе ги измиксираме. Процедуваме.

Просо пудинг (за 2 лица)

Просо 250мг.
Праски 2 парчиња расечени(или друго слатко овошје),
Стевија(или мусковадо 4 лажици,мед, малтекс(глутен)...)
Се вари просото со праските 20-30 минути додека просото не се свари добро. Додека е топло се става во блендер се заедно и се блендира се додека не се добие хомогена смеса.
Се залева со здрав заливка и се посипува со мелени јатки. Се служи со растително млеко и сезонско овошје за комплетирање на доручекот.

Едноставен рецепт за маџун

Со употреба на соковник од грозјето (по можност непрскано)се добива гроздов сок. Сокот се вари доволно долго за да се згусне. Кога ќе се олади се става во пластични шишиња, не до горе напонети а со оставено празно место и се замрзнуваат во замрзнувач.
Ако се нема соковник може и рачно преку цедилка или со машина за мелење ајвер.

Каша од овесни снегулки (глутенски рецепт)

2 чаши Соино млеко;
1 чаша вода;
6 ГЛ Овесни снегулки;
1-2 ГЛ Суво грозје
1,5 ГЛ засладувач(стевиа, мусковадо, маџун, малтекс(глутен),мед...);
Ванилка и сол малку; Банани за декорација
Во водата со соја млеко ги ставаме да се сварат овесните снегулки 15-20 мин. На слаб огин, потоа ги додаваме сите останатои состојки. (2 рецепт: Во водата со соја млеко ставаме расечени јаболка додаваме засладувач,сол, ванилка и овесни снегулки и сето заедно ги вариме, на крајот ставаме одозгора банани расечени и ореви а може на еден дел и биокафе).

Рецепт за Соја млеко

Потребни артикли:соја во зрна 500g., вода 6 литра,сол ¾ до 1 мала лажичка.

Процедура: Најпрво се става сојата да кисне околу 8 часа(на пример преку ноќ). Потоа со рацете ја протриваме сојата со цел да се одстранат лушпите(барем дел), со кое би се снижила појавата на плинови, и ги исплавуваме со вода.

Во тенџере со големина од барем 8 литра ставаме 6 литра вода во која ја ставаме солта,и кога ќе почне да врие земаме дел од водата и во блендер ја додаваме на сојата која ја измиксуваме до состојба на крем(вода додаваме колку да ја залие сојата).

Измиксираната соја ја додаваме во водата која врие со промешување, и во првите 5 минути од варењето мораме да внимаваме да не истече, а по потреба и да ја намалиме јачината на ринглата. Вариме уште одприлика 20-25 минути.

Преку густ цедник го прецадуваме млекото(или преку ткаенина за прецадување млеко), а онаа што ќе ни остане (околу 900g) можеме да го користиме за правење паштети или плескавици а се нарекува Окара.

Ако сакаме да направиме дел да биде слатко можеме да додадеме кафеав шеќер,мед, малтекс, стевија или друг здрав засладувач, а по желба можеме да додадеме и ванила екстракт. Можеме да додадеме и овошје и да направиме коктел. Друга употреба е за доречек како здрав напиток,при варење на овесна или друга житна каша, во сосови, или всушност секаде каде имаме обичај да додадеме Кравјо млеко.

Ако млекото го ставиме во фрижидер би издржало два до три дена, а ако го стерилиризираме во стаклени шишиња (6-10 минути) би издржало повеќе денови.

Сличен рецепт има на видеото:

• Научете да гответе здрави и едноставни рецепти на еднодневните курсеви по готвење со Здружението Центар за превентивна медицина и природно лечење Струмица!
Јавете се на 077.88.44.22 или пишете ни на формуларот на страницата на здружението.


Вратете се на страницата на Здружението

Еднодневен курс за готвење

Вратете се на www.natural-remedies-healthy-lifestyle.com


New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below.